Jak naprawić związek?

Jak naprawić związek

Wiele par trafia do naszego gabinetu w stanie wypalenia i wzajemnych pretensji. Zastanawiają się co się stało i jak naprawić związek. Powody są często prozaiczne. Gdy okres zakochania – pełen ekscytacji, spontaniczności i buzujących hormonów – dobiega końca, a relacja stabilizuje się, partnerów zaczynają pochłaniać sprawy życia codziennego. Wiele cudownych i spontanicznych zachowań odchodzi wtedy do lamusa, a wspólne życie zaczyna przypominać pracę na drugi etat w firmie „Dom i dzieci”. Taka sytuacja stwarza zagrożenie, że partnera zaczniemy kojarzyć z uciążliwymi obowiązkami, a przyjemności i ekscytacji zaczniemy szukać poza związkiem.

PRZEŻYCIA JAK WALUTA

Psycholog i badacz relacji John Gottman porównuje związek do emocjonalnego konta bankowego. Tak samo jak zasilamy regularnie konto bankowe, powinniśmy dbać o dodatnie saldo na naszym emocjonalnym koncie. Mamy wtedy z czego czerpać w trudniejszych momentach. Utrata pracy czy kłopoty z dziećmi nie są katastrofą, jeśli saldo jest dodatnie.  Jeśli jednak brak na nim środków, każda trudna sytuacja powoduje, że lądujemy „na debecie” –  czyli w poważnym kryzysie.

„TYLKO” PRZYJEMNOŚĆ?

Jak dbać o związek

Czym zasilać emocjonalne konto by mieć udany związek? Jednym z ważnych funduszy emocjonalnych są przyjemności.

Oto kilka pomysłów, które podsuwa Terapia Par IMAGO:

 1. Róbcie razem nowe, ekscytujące rzeczy.
  Może to być wspólne hobby, podróż w nowe miejsce, kurs tańca, warsztat dla par, który pomoże Wam odkryć się na nowo…
 2. Angażujcie się w wysoko-energetyczną rozrywkę – czyli aktywności, które prowadzą do śmiechu lub orgazmu.
  Obie te czynności wyzwalają endorfinę (hormon szczęścia) i fenyloetyloaminę (neuroprzekaźnik ekscytacji wytwarzany w czasie romantycznego zakochania oraz sportów ekstremalnych). Nie trzeba dodawać, że tego typu wspólne doświadczenia wywołują rozluźnienie i bliskość.
 3. Regularnie randkujcie.
  Przeznaczcie na to czas np. raz w tygodniu (randka to czas spędzony przyjemnie tylko we dwoje). Warto organizować go na zmianę i zaskakiwać się wzajemnie pomysłami.
 4. Mówcie sobie o  zachowaniach, które sprawiają, że czujecie się kochani.
  Mamy skłonność do traktowania pewnych spraw jak oczywistych i pomijania ich milczeniem.  „Czuję się kochany, kiedy przynosisz mi filiżankę herbaty, gdy pracuję”. „Czuję, że troszczysz się o mnie, gdy dajesz mi pospać i zawozisz dzieci do szkoły”. Dzielenie się takimi informacjami nierzadko wywołuje wzruszenie … i świetnie motywuje do  powtarzanie ich w przyszłości😉
 5. Róbcie sobie niespodzianki.
  Niespodzianki to antidotum na rutynę, która wynika z wrodzonej skłonności naszych mózgów do habituacji – czyli  przyzwyczajania się do powtarzalnych bodźców. Raz na miesiąc to odpowiednia częstotliwość – pomaga uniknąć habituacji.  Nieoczekiwane niespodzianki to najlepsza przyprawa związku. Przekazują wiadomość: „Wiem, co cię ucieszy. Myślałem/am o Tobie. Jesteś dla mnie kimś ważnym.”

JAK NAPRAWIĆ ZWIĄZEK?

Zachowania, które pojawiały się spontanicznie na początku znajomości, nie wrócą same. Ale możemy wprowadzać je intencjonalnie.  Szalony seks w najbardziej nieoczekiwanych miejscach być może nie powróci… ale możemy zaplanować czas na przyjemność i zaangażować się w seks responsywny tzn. taki, który pojawia się w odpowiedzi na przyjemny dotyk czy masaż.

Jak uratować związek

Tak jak pielęgnujemy ogród, by kwitł i owocował, zainwestujmy czas i uwagę w nasz związek.  To jeden z naszych najważniejszych życiowych zasobów. Tak samo jak ogród, zarośnie chwastami, jeśli pozostawimy go samemu sobie.

Jeśli jednak napotykacie trudności – pamiętajcie, że Terapia IMAGO dla Par może Wam pomóc zażegnać kryzys i uratować Wasz związek.